Şan

Şan

Şan eğitiminin amacı diyafram, akciğer, sinüs boşlukları, ağız boşluğu, karın boşluğu gibi günlük hayatta bilinçli kullanmadığımız vücut bölümlerini kullanarak ses tellerini eğitme çalışmasıdır.

Bu çalışmalar neticesinde sesizimi ve konuşmalarımızı daha bilinçli tonlamayı ve yine daha bilinçli ifade etmeyi öğreniriz.

Ses eğitimi derslerine başlamadan önce öğrenci adayının müzik kulağına, entonasyon hakimiyetine, ritm duygusuna bir uzman tarafından bakılması gerekmektedir. Ayrıca öğrenci adayının sesinde herhangi bir fiziksel sıkıntı olup olmadığını anlamak için –şüphe edildiği takdirde seste işitilen cızırtı, hışırtı, ses kısıklığı- ses uzmanları tarafından verilecek foneatri raporuna da başvurmak gerekebilir. Ses kaslarında ya da tellerinde herhangi bir sıkıntısı gözlenmeyen ve müzik yeteneği olan kişi ses eğitimine veya şan derslerine başlayabilir. Şayet kişinin ses tellerinde sorun varsa sorununun derecesi doğrultusunda tıbbi tedavi uygulanır ve dinlenme (nekahat) dönemi de geçtikten sonra eğitimlere başlayabilir. Aynı zamanda ses eğitimi, ses telleri nin tıbbi tedavisinde tam teşeküllü hastanelerin foneatri servislerinde yer almaktadır. Bu servislerde bulunan piyano eşliğinde ses telleri tedavisi yapılmaktadır. Bir ses eğitimi öğrencisi ister profesyonel, ister amatör olarak hedeflediği bu eğitimi hiçbir fark gözetilmeksizin aynı disiplin ve düzen içerisinde aynı müfredata bağlı kalarak alır. Her iki hedefin de yolu tek olup, ciddiyet ve titizlikle sürdürülmesi gereken hassas bir süreçtir. Ses eğitimine başlayan öğrenciye ilk derste önerilen sağlıklı yaşam kuralları vardır. Bunlardan bol su içmek, düzenli yürüyüş, koşu ve yüzme başlıcalarıdır. Diyafram sistemini iyi anlamak ve doğru çalıştırmak ve sistemi bedene sağlıklı uyarlamak için bu sporları yapması öğrenciye tavsiye olunur.

İçeriği Paylaşabilirsiniz:

Copyright © 2020 - Revizyon Akademi. Tüm Hakları Saklıdır.